אביבה נעמן

אביבה נעמן - ציירת, אמנית ואשה

אביבה נעמן (לבית ריקליס), ילידת הארץ, היא אמנית עצמאית ונאמנה לעצמה. יש לה מה לומר ואת האמת הפנימית שלה היא מביאה במדיומים שונים של יצירה, ללא הכוונה וכפייה.

בתערוכתה הראשונה, שהתקיימה בתל-אביב, זכתה בפרס ראשון. לאחר מכן הציגה תערוכת ציורי פסטל בתחרות בינלאומית שהתקיימה בעיר ניצה שבצרפת, שם זכתה בפרס "נשר הכסף". הפרס זיכה אותה גם בתצוגה במלון נגרסקו היוקרתי, שבו בילתה המלכה ויקטוריה את חופשותיה ועל שמה נקראת השדרה לאורך שפת הים.

התערוכה בנגרסקו הייתה הצלחה גדולה, וכמעט כל העבודות נמכרו לאספנים שונים, ביניהם בעלת המלון עצמה. מבקר האמנות של העיתון המקומי "Nice Matain" כתב: "... אביבה מובילה אותנו במסדרון של צבעים מכשפים...". 

בעקבות הצלחתה הוזמנה לתערוכת יחיד במונקו, שבה רכש הנסיך אחת מעבודותיה. כמו כן, הוזמנה להציג בערב חגיגי של ארגון "רופאים ללא גבולות" שהתקיים במלון הרמיטאז' במונקו/ 

הצלחות אלה הובילו להצלחות נוספות

תערוכה בגלריה בפריס ובסלון הסתיו בפריס - סלון יוקרתי, שהמשתתפים בו עוברים מיון קפדני. לאחר שתמונתה זכתה למחמאות רבות, נפתחה בפניה הדרך להמשיך ולהציג בסלונים בפריס ובגלריות בצרפת, בלונדון וגם בטוקיו - שם זכתה בפרס ובהזדמנות להציג תערוכת יחיד בגלריה בטוקיו. בתערוכה זו רכשה הגלריה מעבודותיה, ואף הגדילה לעשות ושלחה את אחת מעבודותיה לתערוכה בינלאומית בגווילין, סין, שם זכתה בפרס כוכב זהב.

הצלחתה הובילה אותה לתערוכות בינלאומיות רבות בארה"ב, שוודיה, איטליה ובערים נוספות בצרפת. במרבית התערוכות זכתה בפרסים ובמדליות על עבודותיה המיוחדות.

מציור לפיסול

בשנת 2001 החלה אביבה לפסל ומאז היא זוכה למחמאות רבות. גם את  פסליה, כמו את ציוריה, היא רוקמת בראשה ולאחר מכן מתרגמת לצבע או לחומר.  בעבודותיה טבוע רגש עז וניכר בהן ביטוי אישי חזק. חלק מפסליה עוסקים בנושאים תנ"כיים ומוצגים במוזיאון בית התנ"ך בת"א.

גם בתחום הפיסול האירה לה ההצלחה פנים, וכבר בשנת 2003 הוזמנה כפסלת אורחת כבוד לתחרות בינלאומית ב- Cap Ferrat שליד מונקו. 

בעזרת קשריה בעולם האמנות ארגנה קבוצות ציירים ישראליים להשתתפות בתערוכות בעיר קובה ביפן, בסוהו בניו-יורק, ב Salon des Independent בפריס, ובגלריה G.O בחיפה, שהפכה לגלריית הבית שלה, שם ארגנה תערוכת אמנים ישראליים לקראת התערוכה ביפן, בשיתוף נספחת התרבות של יפן בארץ. 

מאז פטירת בעלה (משי) יוסף נעמן, אביבה אינה משתתפת בתחרויות ואינה מרבה להציג בחו"ל, אולם היא ממשיכה לעבוד ללא לאות, שופעת מרץ ויוזמות. אין היא חדלה ליצור, והיא מלאה רעיונות וגישות חדשניות ומפתיעות, חרף גילה המתקדם.

לזכרו של בעלה, שהיה קצין קרבי בגדוד 54 של חטיבת גבעתי במלחמת השחרור, יצרה את פסל "לוחם תש"ח" אותו תרמה למוזיאון גבעתי שבמצודת יואב. הפסל מוצב בחצר המוזיאון וזוכה להתעניינות רבה. 

יודאיקה

לאחרונה, משקיעה אביבה מחשבה, יוצרת ומפסלת בעיקר מוצרי יודאיקה, בהם: חנוכיות מרהיבות, סביבונים מיוחדים, כלים להבדלה, צלחות פסח מרשימות, מזוזות ועוד. 

תרומה לקהילה

אביבה מרבה להתנדב, תורמת ותומכת. נאמנה לערך העזרה לזולת, שהיה נר לרגליהם שלה ושל בעלה לכל אורך חייהם המשותפים, מקדישה אביבה את עבודותיה ותורמת את הכנסותיה מתערוכות לטובת מוסדות צדקה, עזרה לנזקקים, עמותות וארגונים התומכים בילדים נזקקים, נשים במצוקה, חולים במחלות קשות ובעלי חיים.

אביבה נעמן היא בוגרת הגימנסיה העברית הרצליה. למדה ביולוגיה באוניברסיטה העברית ועיצוב פנים בטכניון. לאורך השנים השתתפה בחוגים ובקורסים רבים בתחום האמנות.

ספרי אמנות

הוציאה לאור שלושה ספרים:

  • ספר אמנות - המציג את מרבית עבודותיה, ובכלל זה: ציורים, רישומים ופסלים. 
  • ספר עבודות יודאיקה - המציג את עבודות היודאיקה שלה בנוסף לפסלים אחרונים.
  • ספר רישומים - המציג רבות מעבודות הרישום של האמנית, בטכניקות שונות וייחודיות לה.

 

הספר הראשון
הספר השני
הספר השלישי